a
  • Motor Bilgim
  • Genel
  • BMW Motorrad R 18 IRON ANNIE: Efsanevi Ju 52’den İlham Alan Özel Motosiklet

BMW Motorrad R 18 IRON ANNIE: Efsanevi Ju 52’den İlham Alan Özel Motosiklet

BMW Motorrad'ın özel tasarımı R 18 IRON ANNIE, efsanevi Ju 52 uçağından ilham alarak benzersiz bir motosiklet deneyimi sunuyor. Bu özelleştirilmiş motosiklette, havacılık tarzı detaylar, özel parçalar ve dikkat çekici tasarım unsurları bulunmaktadır.

“BMW ortağı VTR Motorrad AG & VTR Customs’tan havacılık tarzında R 18 özel motosiklet.

Lufthansa’nın 1936 gri-siyah renkli D-AQUI tescilli Ju 52, 1970-1984 yılları arasında Amerika’da N52JU tesciliyle bulunduğu süre boyunca sahibi Martin Caidin tarafından kısa adıyla “IRON ANNIE” olarak adlandırıldı ve hâlâ birçok insan tarafından tanınmaktadır.

Bu özel uçak, BMW iş ortağı VTR Motorrad AG & VTR Customs’in İsviçre’nin Schmerikon kentindeki müşterisini, BMW R 18 modelinden tamamen farklı bir versiyon olan R 18 “IRON ANNIE”yi yaratmaya ilham verdi. Yıllar önce, mimar VTR Customs’da kendi fikirlerine uygun bireysel bir R nineT yaptırmıştı ve bu sefer de uçak yapımındaki unsurlardan esinlenilen bir tasarım istedi.

Örneğin, eski kokpit enstrümanlarını anımsatan yakıt deposuna entegre edilmiş hız göstergesi kadranı veya birçok uçakta bulunan hızlı serbest bırakma mandallarıyla erişim panelleri gibi havacılık tarzı unsurlar kullanılması planlandı. Tabii ki, Ju 52’nin karakteristik dalgalı alüminyum kaplamasından da esinlenmek kaçınılmazdı. Aynı zamanda, koltuğun ata binme eyerini anımsatması ve tabii ki, gri ve siyah “IRON ANNIE” renk şemasının kullanılması da önemliydi.

Superbike News

Özelleştirme projesinin başlangıç noktası olarak bir BMW R 18 First Edition kullanıldı. Öncelikle motor çıkarıldı ve siyah renge boyandı. Tüm krom parçalar siyaha boyandı ve çatal gövdesi de DLC (Diamond Like Carbon) kaplama şeklinde siyah bir kaplama aldı.

Kokpit kaplaması, akıcı şekli vurgulamak için mümkün olduğunca dar ve düz bir şekilde geri çekildi. 7 cm daha kısa çatal ve yükseklik ayarlı Wilbers şok emici, motosikletin çömelmiş duruşunu vurguladı.

“Motorsikleti daha küçük ve tekerlekler arasında daha ince bir görünüme sahip olması için Kineo tarafından büyük 18 ve 21 inç jantlar yaptırdık,” diyor VTR Motorrad & VTR Customs’in Sahibi ve Genel Müdürü Daniel Weidmann.

Teknik bir ayrıcalık olarak, standart R 18 fren ve debriyaj ekipmanları yerine yarış tarzı Magura HC3 pompaları motosiklete takıldı. Özelleştirilmiş hız göstergesi kadranı da, saat yapımcısı Zeitzone Zürih tarafından özel olarak tasarlandı.

Alüminyum sac işçiliğiyle ilgili olarak Daniel Weidmann, arka susturların bölgesindeki replika soğutma kanatçıklarının yapımının büyük bir zorluk olduğunu belirtiyor. Bu parçaların paralel ve güzel yarıçaplarla şekillendirilmesi ve aynı zamanda uyumlu bir şekilde monte edilmesi birkaç deneme gerektirdi. Yakıt deposu, uçağın kuyruk fini gibi görünen arka kısım, yan paneller ve kokpit, sanatsal olarak el yapımı alüminyum sacdan şekillendirildi. Çok sayıda lens-kafa perçini de geleneksel metal uçak yapımının anılarını hatırlatıyor.

“Parlak alüminyum levhaların hepsini el yapımı olarak parladığını ve parladığını gördüğümüzde neredeyse bizi biraz üzdüğü şey, onların boyanmaları gerektiğiydi. Ancak sonuçtan son derece memnunuz çünkü R 18 IRON ANNIE, havacılık tarzında tasarlanan ve tanınmış SPITFIRE’mızdan daha net bir şekilde ayrılıyor,” diye devam ediyor Daniel Weidmann.

R 18 IRON ANNIE, yol kullanımına uygun hale getirilecek ve yeni sahibi olan Cenevre Gölü’ndeki evinde kesinlikle dikkatleri üzerine çekecektir. Müşteriye söz verildiği gibi, bu motosiklet eşsiz bir model olarak kalacak.

BMW R 18 IRON ANNIE by VTR Customs’ın teknik özelliklerini içeren bir tablo:

ÖzellikAçıklama
TabanBMW R 18 First Edition
Sac parçalarıYakıt deposu, arka kısım, yan paneller, kokpit, çamurluk, VTR Customs tarafından el yapımı alüminyum
ÇatalKısaltılmış ve DLC kaplamalı gövde
Süspansiyon amortisörüYükseklik ayarlı Wilbers
JantlarKineo ön 3.5 x 21″, arka 6 x18″
LastiklerAvon Cobra, 120/70-21 ve 200/55-18
DireksiyonABM Vario Clip
Hız göstergesiZeitzone Zürih tarafından özelleştirildi
Fren / debriyaj pompaMagura HC3
SadelikVTR Customs & Yves Knobel Saddlery
Egzoz sistemiWalzwerk
Plaka tutucusuBerham Customs
Yan gösterge ve arka ışıklarKellermann Atto
FarHIGHSIDER
BoyaVTR Customs & Freuler AG, Benken

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Lucid Air: 2023’ün Lüks Elektrikli Otomobili Hakkında Her Şey

HIZLI YORUM YAP